Blog Layout

Zašto moramo raditi analize na prazan stomak?

Opšte preporuke

  • Uzorkovanje krvi za najveći broj laboratorijskih analiza treba obavljati ujutru, izmedju 7h i 10h, nakon 12h gladovanja. 
  • Lagana večera ne treba da bude posle 19h. 
  • Tokom jutra, pre vađenja krvi, ne treba konzumirati cigarete i napitke bogate kofeinom (čaj, kafa i ostalo).
  • 24 sata pre uzorkovanja krvi potrebno je izbegavati konzumiranje alkohola.
  • Voda može da se pije uobičajeno i posle 19h, kao i na dan laboratorijskog ispitivanja.
  • 2 do 3 dana pre vađenja krvi neophodno je izbegavati veću fizičku aktivnost.
  • Laboratorijska dijagnostika treba da se planira nekoliko nedelja nakon povratka s većih nadmorskih visina (ukoliko je izvodljivo).

Da li za sve analize treba prethodno gladovati?

Pre obavljanja analiza u laboratoriji, potrebne su određene pripreme organizma. One zavise od vrste analize koja će se obavljati. Često je mišljenje kako je za bilo koju analizu u laboratoriju potrebno doći nakon 12 sati gladovanja. No, to nije slučaj. Nije neophodno za sve analize doći natašte u laboratoriju, ali je za neke to neophodno.

Zbog čega je za neke analize neophodno prethodno gladovati?

Kada su u pitanju određene analize, gladovanje je neophodno zato što uzimanje hrane pred vađenje krvi dovodi po porasta koncentracije glukoze, holesterola, triglicerida, proteina, gvožđa i drugih parametara.

Pre vađenja krvi za analize masnoća i šećera, neophodno je veče pre samog uzorkovanja imati laganiju večeru oko 19h i nakon toga gladovati do vađenja krvi.


Takođe, kada su u pitanju i druge laboratorijske analize, preporučuje se laganiji obrok sa manje masnoća, kako ne bi previše uticalo na rezultate analiza.

Da li se sve laboratorijske analize rade rano ujutru?

Za veliki broj laboratorijskih analiza, zapravo, nije neophodno doći praznog stomaka i rano ujutru u laboratoriju. Na primer, hormoni štitne žlezde su u krvi jednaki ujutro i poslepodne te na njih ne utiče sadržaj pojedine hrane. Takođe, povišen β-HCG će upozoriti na trudnoću jednako tokom celog dana. 


Pre samog uzorkovanja, najbolje je kontaktirati laboratoriju u kojoj želite da uradite analize za više informacija o pripremi za uzorkovanje.

Koliko vode smete popiti pre uzorkovanja?

Ukoliko unosite dosta tečnosti, olakšaćete posao laboratorijskim tehničarima. Kada ste hidrirani, pronalazak Vaše vene je lakši. Preporučuje je da par dana pre samog uzorkovanja pijete više tečnosti (2l vode dnevno je sasvim dovoljna količina, nema potrebe za većim količinama).

Da li možete uzeti redovnu terapiju pred dolazak na uzorkovanje?

Pre samog uzorkovanja obavezno obavestite laboratorijskog tehničara ukoliko koristite određenu terapiju, jer može uticati na rezultate analiza (hormonska terapija, vitamini, gvožđe, itd.).

U slučaju da uzimate redovnu terapiju nemojte uzeti jutarnju dozu lekova, već je ponesite sa sobom i uzmite ih nakon uzorkovanja.

Ukoliko ste na oralnoj antikoagulantnoj terapiji ili ste bili na bilo kojoj dugotrajnoj terapiji, preporučuje se vađenje krvi pre uzimanja redovne terapije uz obaveznu konsultaciju sa lekarom koji je prepisao iste.

Šta raditi nakon uzorkovanja?

Preporučuje se da odmah nakon uzorkovanja ruku ispružite i čvrsto držite tupfer na mestu uboda od 3 do 5 min.

Ukolliko ste na antikoagulantnoj terapiji preporučuje se da tupfer držite na mestu uboda 10 min kako bi se uspešno zaustavilo krvarenje.

Takođe, preporučuje se da ruku iz koje je izvađena krv ne izlažete velikim opterećenjima tokom dana.

Priprema za određene analize

June 7, 2024
Šta je dijabetes? Koliko se često javlja?
June 5, 2024
Šta je neinvazivni prenatalni test (NIPT)?
May 24, 2024
Šta je holesterol i koja je njegova uloga?
May 2, 2024
Zbog čega je vitamin D značajan?
By sites May 2, 2024
Šta je kalprotektin (fekalni) i kako se određuje?
More Posts
Share by: